Gyepszőnyeg leterítése

A gyepszőnyeg leterítésének lépései

Gyepszőnyeg telepítés előtt a talajt a fűmagvetéshez hasonlóan elő kell készíteni. Ehhez összeállítottunk Önnek egy egyszerű, könnyen kivitelezhető útmutatót:

1. Mérje fel a gyepszőnyegezendő felületet, és csináltasson talajminta vizsgálatot
A szükséges gyepszőnyeg mennyiség felméréséhez mérje le a füvesítendő területet, és készítsen rajzot. A kert tagoltságától függően vágási veszteség keletkezhet, ezért érdemes 3-5%-kal több gyepszőnyeget rendelni. A füvesítés hosszú időre szóló, jelentős anyagi áldozatot igénylő beruházás. Ha a füvesítés sikerét nem szeretné a véletlenre bízni, vegyen mintát a talaj felső 10-15 cm vastag rétegéből, és küldje talajvizsgáló laboratóriumba. A talajvizsgáltból kapott eredmények alapján (pH-érték, kötöttség, humusztartalom, tápanyagtartalom stb.) tudja a szakember megállapítani, hogy a talaj mely tulajdonságain kell a füvesítést megelőzően javítani.

2. Totális gyomirtó szerrel kezelje a felületet, majd távolítsa el a tönkrement gyepet
Gyepszőnyeg fektetés előtt távolítsa el a korábbi gyepfelületet, végezzen teljes gyomirtást glifozát-hatóanyag tartalmú szerrel. 10-15 nap után a gyomos felület elpusztul, ekkor távolítsa el. Számoljon vele, hogy a fűcsomós- és gazos földréteg (kb. 7-10 m3/100 m2 kert) kiásása, teherautóra vagy konténerbe lapátolása és elszállítása jelentős munka-, idő- és szállítási költség ráfordítással jár. A gyep könnyebb és gyorsabb felvágásához önköltségi áron gyepfelvágó gépet biztosítunk, amellyel így csupán 3-4 m3/100 m2 felesleges föld keletkezik.

3. Lazítsa fel a talajt és távolítsa el a szennyezőanyagokat
A gyepszőnyeg gyors, biztonságos legyökeresedéséhez jól megművelt, fellazított, kövektől, gyökérdaraboktól megtisztított talaj az optimális. Ezért a gyepszőnyeg lefektetése előtt lazítsa fel a talaj felső 10-15 cm-es rétegét.

4. Javítson a talajminőségen
Komposzt, tőzeg, szerves-trágya, vagy egyéb szerves anyag hozzáadásával javíthat a talaj víz-, és tápanyag gazdálkodásán és szellőzésén. Az anyagot keverje be egyenletesen a felső 10-15 cm vastag talaj rétegbe. Figyeljen arra, hogy ne legyen benne fertőzött csíraképes gyommag, és csak egyenletes, morzsalékos szerkezetű, rostált terméket vásároljon.

5. Töltse fel a talajt tápanyagokkal
A talaj felső 10 cm-be dolgozzon be jó minőségű, hosszú hatástartamú, szabályozott tápanyagleadású komplex műtrágyát, mely a legfontosabb makroelemeken (nitrogén, foszfor, kálium) kívül minél teljesebb mikroelemsort is tartalmaz. A kiváló minőség, és nagyszerű hatás miatt javasoljuk az EVERRIS/SCOTT’S termékek használatát.

6. Készítse elő a talajt gereblyézéssel és hengerezéssel
A szükséges tápanyagok bedolgozása után a cél a lépésálló tömörség elérése. Szintezés után gereblyézze egyenesre, és hengerezze lépésállóra (a cipő talpa ne süllyedjen 0,5 cm-nél mélyebbre) a felületet. A kívánt tömörséget egy 70-100 kg tömegű henger használatával érheti el. Érdemes a száraz talajt több irányban hengerezni, így biztos lehet benne, hogy megfelelően ülepedett, de nem túlságosan tömör felületet kap. A munka során előtűnő mélyedéseket, gödröket töltse fel, gereblyézze el, majd szintén hengerezze. A végleges talaj elkészülte utáni kis öntözéssel várja meg a gyomok csírázását, majd totális gyomirtószerrel (pl. Glialka, Medallon, Glifosz…) permetezve tiszítsa meg a felületet.

7. Terítse le a Augsberger gyepszőnyegét
A gyepszőnyegeket 20-25 kg-os, 40 x 250 cm-es, tehát 1 nm-es, kézzel mozgatható tekercsekben szállítjuk. A gyepszőnyeget lehetőleg a szállítás napján terítse le. Mivel élő anyagról van szó, a leterítést 24-36 órán belül el kell végezni. A fű feltekert állapotban ennél tovább tárolva felmelegszik, és jelentősen károsodik, akár el is veszítheti életképességét. Amennyiben nincs mód a teljes mennyiség azonnali felhasználásra, a tekercseket terítse ki árnyékos helyen és tárolja nedvesen tartva. Fontos, hogy hozzáértő kertész szakemberek végezzék el a munkát. A gyep fektetésekor a talaj legyen földnedves (nem sáros). 27-28 °C feletti hőmérsékleten a magas kockázat miatt ne gyepszőnyegezzünk, mert a száraz, esetleg felmelegedett talaj károsíthatja a gyep gyökérzetét. A leterítést kezdje a terület egy hosszanti oldala mentén, az oldallal párhuzamosan kitekerve. Az egyes csíkokat fektesse egymáshoz képest téglakötésben, szorosan egymás mellé. A gyep éles késsel könnyen vágható. A talaj könnyű hengerezésével gondoskodjon róla, hogy a gyepszőnyeg mindenütt érintkezzen a talajjal. Rézsűs felületen négyzetméterenként 3-4 faszeggel rögziste a gyepszőnyeg csíkokat.

8. Öntözzön rendszeresen
A gyepszőnyegezett felületet 30 percen belül öntözze meg egyenletesen, és gondoskodjon róla, hogy a teljes legyökeresedésig a talaj nedves maradjon. Az öntözés legyen rendszeres, eleinte többször kisebb mennyiséggel - mivel a gyep gyökérzete még nem hatolt az altalajba - majd a gyökeresedés előrehaladtával egyre mélyebben, nagyobb mennyiségű vízzel, de ezzel párhuzamosan ritkábban locsoljon. Így elősegítheti, hogy a pázsit minél gyorsabban, és mélyebben meggyökeresedjen. Az öntözések közben ellenőrizze, hogy a talaj a gyepszőnyeg alatt is átnedvesedett-e.

9. Vegye használatba a gyepet
Az első hetekben csak kíméletesen használja az új pázsitot, a teljes legyökeresedést követően - évszaktól függően 18-25 nap - teljesen terhelhető. Amikor a gyep elérte a 8-10 cm-es magasságot, elvégezhető az első fűnyírás, azonban ügyeljen a késélességre. Ezt követően a növekedés függvényében, 4-7 naponta rendszeresen, fokozatosan térjen rá az optimális 3,5-4 cm-es nyírásmagasságra. Nyírásonként legfeljebb a levélhossz 1/3 részét távolítsa el. Következő műtrágyázás a telepítés után 5-6 héttel esedékes, jó minőségű műtrágyával, pl.: EVERRIS/SCOTT’S.

Rendeléshez és segítségért lépjen kapcsolatba szakemberinkkel